Yurtdışı irşat ekipleri görev yerlerine uğurlandı

18-07-2012 22:10

Yurtdışı irşat ekipleri görev yerlerine uğurlandı
Yurtdışı irşat ekipleri görev yerlerine uğurlandı

 

Yurtdışı irşat ekipleri görev yerlerine uğurlandı
 

Ramazan ayında Asya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çeşitli ülkelerde görev yapacak din görevlileri, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen törenle görev yerlerine uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı. 

Törende din görevlilerine seslenen Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çok farklı hizmet alanları bulunduğunu belirterek, bunlardan en önemlilerinden birinin de İslâm’la olan bağını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan topluluklara hizmet götürmek olduğunu söyledi. Din görevlilerinin, İslâm’ın mesajlarına susamış toplumlara İslâm’ın rahmet yüklü mesajlarını ulaştırmak üzere yola çıktıklarını kaydeden Başkan Görmez, din görevlilerinin yola çıkmadan önce görev yapacakları bölge hakkında mutlaka bilgi edinmeleri ve belli bir program dâhilinde hizmetlerini yürütmeleri gerektiği uyarısında bulundu. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle konuştu: 

“Diyanet İşleri Başkanlığında çok farklı hizmetler var. Ancak bu hizmetler içerisinde en önemli ve öncelikli olanlardan bir tanesi de din-i Mübin-i İslâm’a aidiyetini kaybetmek üzere olan ve İslâm’la birlikte kendi kimliğini yeniden inşa etmeye çalışan toplumlara, topluluklara, vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza, din kardeşlerimize Türkiye’den bir hizmet götürmek, hizmet taşımaktır. Bu görev, gerçekten son derece onurlu, son derece şerefli ama onurlu olduğu kadar da mesuliyeti çok ağır bir görevdir. Böyle bir görevde hepinizi muvaffak kılmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.” 

“Görev yapacağınız toplumu iyi tanımalı, mesajlarınızı ona göre vermelisiniz…”

“Peygamberimiz (SAS) de hicretin dokuzuncu senesinde sahabiler arasından gruplar oluşturmak suretiyle İslâm’ın şerefi ile şereflenmiş ancak henüz idrak edememiş, henüz bilgisine kavuşamamış, rahmet mesajlarını henüz hayatlarına tatbik edememiş topluluklara göndermiştir. Resûl-i Ekrem Efendimiz işte o topluluklara gruplar oluşturmak suretiyle irşat ekipleri göndermiş ve açılan o bereketli kapıdan bütün dünyaya dini Mübin-i İslâm’ın rahmet mesajı verilmiştir. Onun için sizin bu göreviniz, hicretin 9. yılında uzak diyarlara Allah’ın ayetlerini, mesajlarını anlatmaya giden insanların misali gibidir. Allah, sizlerin çabalarınızı ve gayretlerinizi o büyük insanların, sahabilerin çabaları kabilinden kabul etsin.”  

“En önemli sorun, ‘kimlik sorunu’dur…”

Çoğunluğunuz “gönül coğrafyamız” olarak tabir ettiğimiz bölgelere gidiyorsunuz. Bu coğrafyada en büyük sorun, kimlik sorunudur. Onlar kendi kimliklerini yeniden inşa etmeye çalışıyorlar. Siz de Ramazanın bereketini oraya taşıyarak onların kendi kimliklerini yeniden inşa etmelerine yardımcı olacaksınız.  

26 değişik ülkede irşat hizmeti…

Aralarında 7 kadın din görevlisinin de bulunduğu 179 din görevlisi, Asya, Avrupa, Balkanlar ve Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere 26 değişik ülkede Ramazan ayı boyunca görev yapacak. Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne bu yıl ilk kez görevli gönderiliyor.2117 Okunma


Yorum Yapın
7 + 9 = Lütfen toplama işleminin sonucunu yazınız.

Anket

  • Websitemiz nasıl ?

  • normal
  • iyi
  • güzel
  • mükemmel

   
Ziyaret Bilgileri
  • Online:1
  • Bugün : 328
  • Bu Ay: 122074
  • Genel Toplam : 1263673