Mimar Sinan Camii ibadete açıldı

21-07-2012 18:33

Mimar Sinan Camii ibadete açıldı
Mimar Sinan Camii ibadete açıldı

Mimar Sinan Camii ibadete açıldı

İstanbul Ataşehir’de yapımı tamamlanan Mimar Sinan Camii, törenle ibadete açıldı. Açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bakanlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, açılış töreni öncesinde Cuma Hutbesini îrad ederek Cuma namazını kıldırdı. Hutbesinde Tevbe suresinin 18. ayetini hatırlatan Başkan Görmez, camileri “inşa etmek”le “imar etme”nin birbirinden farklı kavramlar olduğunu söyledi.
Camileri imar etmenin ancak içinde ALLAH’a ibadet etmekle mümkün olabileceğini dile getiren Başkan Görmez, “Camileri mamur etmek, içinde hakkı, hakikati, adaleti ve ahlâkı öğrenmektir. Camileri imar etmek, içinde müminlerin buluşarak birbirlerini sevmeyi öğrenmesidir.” diye konuştu.
Ramazanın, müfredatı, ALLAH ve Resulü tarafından belirlenen ve iradeleri eğiten bir mektep olduğuna dikkat çeken Başkan Görmez, bu müfredat ve programa dışarıdan hiç müdahale edilmemesi gerektiğini vurguladı.
“Ramazan her sene bize hayat üflemeye, yeni bir ruh kazandırmaya gelir”
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle konuştu:
“Biz, Ramazanı her yıl ötelerden büyük hediyelerle gelen kutlu bir misafire benzetiriz. Bu kutlu misafir, her sene bize Kur’an’ımızı yeniden getirir. Zira ayette de ifade buyurulduğu gibi Ramazan’ı Ramazan kılan, Kur’an’ın içinde nazil olmasıdır. Ramazan, her sene bize hayat üflemeye, yeni bir ruh kazandırmaya gelir.  Ramazan, her sene bize her türlü kötülükten uzak olmayı öğreten imsakla gelir. Ramazan bize her sene, hayatımızı, varlığımızı himaye eden, bize takvayı ve arınmayı öğreten oruçla gelir. Ramazan bize her sene, sevinci ve coşkusuyla gelir. Ramazan bize her sene, gündüzün sıyamına, gecenin kıyamını da ilave etmek için teravihin verdiği huzurla gelir. Ramazan, bize varlığımızın sadakası olan sadaka-i fıtırla gelir.   Ramazan bize her sene, kadrimizi yücelten ve bütün insanlığın kadrini yücelten Kadir Gecesi ile gelir. Ramazan bize unutmaya yüz tuttuğumuz itikaf ibadeti ile gelir. Ve nihayet Ramazan her sene bize, inancı, ibadeti ve tarihi aynı sevinç atmosferinde buluşturan bayramla gelir. Onun için doya doya yaşayın Ramazanı.
“Ramazan, iradelerimizi eğiten bir mekteptir”
Resul-i Ekrem Efendimizin (SAS) Ramazana eriştiği halde arınamayan, Ramazana karşı direnenlere yönelik bedduası olmuştur. Bu bedduaya asla düçar olmayalım. Ramazanın müfredatı, programı bizzat Rabbimiz tarafından ve vahyi, yaşanan bir hayata dönüştüren Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAS) tarafından belirlenmiştir. Ramazan, aynı zamanda iradelerimizi eğiten bir mekteptir. Bu mektebin müfredatına dışarıdan hiç müdahale etmeyelim. Nefislerimizi Ramazanın ruhaniyetine teslim ederek, Ramazanla değişelim. Ramazanı değiştirmeye kalkışmayalım.
“Tanıdığınız tanımadığınız her mümin kardeşinize selâm veriniz”
Ayrıca bu yıl Ramazanda sevgili Peygamberimiz (SAS)’in bir vasiyetini de dikkate alalım. ALLAH Resulü buyuruyor ki, “İman etmedikçe Cennet’e giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.” Bir çocuk gördüğünde dizleri üstünde çöküp onunla aynı boy hizasına gelerek selam vermeyi bize öğreten bir Peygamberin ümmetiyiz. Tanıdığınız tanımadığınız mümin her kardeşinize selâm veriniz. Selâmı asla bir külfet olarak görmeyiniz. Selâm, müminler arasındaki medenî iletişimin en büyük şiarı en büyük simgesidir.”
“Camileri mamur etmek, içinde hakkı, hakikati, adaleti, ahlâkı ve birbirimizi sevmeyi öğrenmektir”
Yüce Rabbimiz ALLAH, Tevbe Suresi’nin 18. ayetinde şöyle buyurur:
‘Mescitleri ancak ALLAH’a ve ahirete iman edenler, namazlarını dosdoğru kılanlar ve zekâtlarını verenler imar edebilirler.’ Bu ayetten de anlaşılıyor ki cami ve mescitleri inşa etmek ayrı, imar etmek ayrı bir şeydir. Camileri imar etmek, içinde ALLAH’a ibadet etmektir. Camileri mamur etmek, içinde hakkı, hakikati, adaleti ve ahlâkı öğrenmektir. Camileri imar etmek, içinde müminlerin buluşarak birbirlerini sevmeyi öğrenmesidir.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in duası…
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in kıldırdığı Cuma namazının ardından gerçekleştirilen açılış töreni, yine Başkan Görmez’in yaptığı dua ile sona erdi.
Başkan Görmez’in duası şöyle:
“ALLAH’ım, bizi bir Ramazana daha kavuşturduğun için sana sonsuz şükürler olsun. Ramazanı milletimiz, âlem-i İslâm ve bütün insanlığın kurtuluşuna vesile kıl. ALLAH’ım, Ramazanın bereketini, iftarın sevincini ve coşkusunu evlerimizden, hanelerimizden eksik etme. Ramazanın hürmetine yeryüzünde sıkıntıda olan tüm kardeşlerimizi bağışla, yardım eyle ALLAH’ım. Ramazanın birinci gününde bu güzel mabedi ibadete açtık, Sen ebediyen ibadetsiz, âbidsiz bırakma ALLAH’ım. Camileri birlik ve beraberliğimize vesile eyle. Ruhlarımızı kaynaştırmayı, gönüllerimizi birleştirmeyi, camilerinde birbirimizi sevmeyi, öğrenmeyi bizlere nasip ve müyesser eyle ALLAH’ım. Yeryüzünde camiyi ve ezanı, İstiklal Marşı’na yerleştirmiş bir milletin çocuklarıyız. Cami sevgisini, mabet sevgisini, ruhumuzun emeli olmaktan asla çıkarma ALLAH’ım. Camilerimizde hakkı, hakikati, adaleti ve ahlakı öğrenmeyi bizlere nasip eyle. Her türlü kibirden uzaklaşmayı, mütevazı olmayı öğrenmeyi bizlere nasip eyle ALLAH’ım. Ebediyete kadar camilerimizi, mabetlerimizi, ibadetsiz bırakma. Minarelerimizi ezansız bırakma ALLAH’ım. ”2122 Okunma


Yorum Yapın
1 + 7 = Lütfen toplama işleminin sonucunu yazınız.

Anket

  • Bize nasıl ulaştınız ?

  • Google ( Arama )
  • ilimdunyasi.com
  • diyanetkitap.com
  • Referans

   
Ziyaret Bilgileri
  • Online:1
  • Bugün : 288
  • Bu Ay: 122034
  • Genel Toplam : 1263633